Te triki pomogą Ci nauczyć dziecko wiązać buty

0
357
Te triki pomogą Ci nauczyć dziecko wiązać buty

Nauka wiązania butów jest kolejnym etapem w osiąganiu przez dziecko samodzielności. Jak ułatwić maluchowi ten proces i umożliwić zakładanie butów bez wsparcia dorosłych?

Nauka wiązania sznurówek – dlaczego warto?

Ucząc dziecko sztuki samodzielnego sznurowania obuwia pomagamy nie tylko jemu, ale również sobie. Przede wszystkim maluch może poczuć się pewniej, każdego poranka wiążąc buty we własnym zakresie, ale dodatkowo – rodzic zyskuje kilka chwil na zajęcie się sobą, przygotowanie śniadania czy po prostu wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności nieco szybciej.

Na naukę sznurowania obuwia nigdy nie jest zbyt późno ani za wcześnie. Choć oczywiście trudno będzie opanować tę sztukę dwulatkowi, rezolutny przedszkolak może już rozpocząć swoje pierwsze próby sznurowania obuwia. Do tego celu warto wybrać półbuty chłopięce bądź dziewczęce o dość miękkich i elastycznych sznurówkach, które będą łatwo poddawać się czynnościom wykonywanym przez dziecko.

Zabawny wierszyk na pomoc

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Aby zapewnić maluchowi właśnie taką możliwość, możemy spróbować przekazać mu sztukę wiązania butów za pomocą wierszyka. Oto czynności, jakie trzeba wykonać:

  1. „Były sobie dwie myszki, Miki i Piki. Miały długie ogonki” – sznurowadła są wspomnianymi ogonkami, a dziecko trzyma je w rączkach;
  1. „zamieniły się miejscami” – dziecko krzyżuje sznurowadła;
  1. „jedna z myszek weszła do norki” – jedna ze sznurówek musi „przejść” przez stworzony w kroku drugim otwór;
  1. „druga ją zamknęła” – dziecko zaciąga sznurówki;
  1. „jedna wystawiła uszko” – z jednego ze sznurowadeł dziecko musi zrobić „uszko”;
  1. „a druga je okrążyła, wystawiając swoje” – maluch musi owinąć wolne sznurowadło wokół „uszka”, następnie tworząc drugie „uszko”;
  1. „przyszedł kot, złapał myszki za uszy i… wyciągnął z norki!” – dziecko chwyta obydwa „uszka” rączkami i pociąga za nie, udając kota, który chce wydobyć myszki z norki.

Te technika jest świetnym rozwiązaniem dla nieco starszych dzieci, które posiadają większe zdolności manualne. Poniżej prezentujemy zaś technikę, z którą powinny poradzić sobie nawet małe przedszkolaki.

Zawiążmy uszka królika

Na początek warto wyjaśnić dziecku, że sznurówki są uszkami króliczka, które chcemy związać ze sobą. Aby to uczynić, w pierwszej kolejności tworzymy dwa, dość duże uszka – po jednym z każdej ze sznurówek. Następnie maluch musi skrzyżować je ze sobą i przełożyć „uszko” znajdujące się niżej przez to, które jest zlokalizowane wyżej – i pociągnąć. I to tyle! Buciki są zasznurowane, a maluch dumny z siebie.

Opisane metody uczenia dziecka wiązania butów są jedynie przykładowe. Można dowolnie je zmieniać lub wymyślić własną, autorską technikę, dzięki której wiązanie obuwia stanie się dla dziecka łatwe i szybkie. Wszystko jest uzależnione zarówno od kreatywności opiekuna, jak również potrzeb dziecka: niektóre maluchy uczą się sztuki wiązania sznurowadeł szybciej, a inne potrzebują więcej zachęty i nie są tak skore to zdobycia tej umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here