Jak dbać o buty ze skóry, aby materiał nieustannie wyglądał dobrze?

0
318
Jak dbać o buty ze skóry, aby materiał nieustannie wyglądał dobrze?

Skórzane obuwie jest dość kosztowne, jednak odpowiednio pielęgnowane – może nam posłużyć przez bardzo długi czas. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o buty z naturalnej skóry, by materiał nie niszczył się.

Regularność nade wszystko

Jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o pielęgnację skórzanego obuwia, jest regularność. Jeśli chcesz, by półbuty damskie skórzane prezentowały się odpowiednio – postaraj się regularnie, bez zaniedbań, stosować się do poniższych porad. Jeżeli na dłuższy czas zaniechasz obowiązkowej impregnacji, a także skrupulatnego usuwania zanieczyszczeń i pastowania – niestety, obuwie zniszczy się bardzo szybko.

Dodatkowo, gdy zadbasz o regularność, żadna z opisanych czynności nie zajmie Ci więcej niż kilka lub kilkanaście minut. Jeśli zaś zajdzie konieczność dokładnego oczyszczenia butów, które nie były poddawane temu zabiegowi przez kilka tygodni – całość potrwa zdecydowanie dłużej.

Impregnacja

Jeszcze przed pierwszym użyciem skórzanego obuwia musisz odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią. Pamiętaj, że nawet jeśli nie planujesz wchodzić w kałuże – buty dalej są narażone na działanie wilgoci podczas deszczu, a nawet długi czas po nim, gdy powietrze charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności.

Na szczęście, impregnacja nie jest czynnością, którą musisz powtarzać bardzo często. Wystarczy że zrobisz to jeszcze przed pierwszym wyjściem w butach na zewnątrz, a później – powtarzaj impregnację w zależności od potrzeb. Pamiętaj, że im większa jest ekspozycja obuwia na wilgoć, tym częściej należy je impregnować.

Osuszanie i czyszczenie

Półbuty damskie skórzane są narażone na szereg czynników, gdy je nosisz. Z jednej strony są to zmieniające się temperatury, których amplituda może wynosić nawet 20-parę stopni, a z drugiej – wszechobecna wilgoć: śnieg czy deszcz, a także roztopowe kałuże. Nie można zapominać również o bardzo często stosowanej zimą soli, która z pewnością nie jest obojętna dla obuwia.

Dlatego też dobrze jest raz dziennie przetrzeć buty czystą, suchą szmatką, a w razie konieczności – oczyścić je dokładniej przy użyciu specjalnych preparatów czy gąbek do czyszczenia. Co ważne, jeśli nie jest to absolutnie koniecznie – nie używaj do tego celu wody! Jej zastosowanie wpłynie negatywnie na stan skóry naturalnej, a oprócz tego – zmniejszy warstwę ochronną wytworzoną przez impregnat.

Pamiętaj o pastowaniu

Aby skórzane obuwie prezentowało się odpowiednio, musi być również regularnie pastowane. Wybierz dopasowany do Twojego obuwia preparat, dzięki któremu buty zachowają swój odpowiedni wygląd: skóra będzie lśniąca i pozbawiona nieestetycznych marszczeń, a dodatkowo zyska cienką warstwę ochronną.

Tak pielęgnowane skórzane buty nie zniszczą się w krótkim czasie. Pamiętaj jednak, że skóra skórze nierówna. To, że dany preparat sprawdził się na jednym modelu obuwia nie oznacza, że będzie odpowiedni także dla innych butów. Dlatego też dobrym pomysłem jest każdorazowe testowanie past czy środków do impregnacji na małym, niewidocznym fragmencie obuwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here