Filtry oleju – jak je dobrać?

0
208
Filtry oleju – jak je dobrać?

Dbałość o filtry oleju jest często pomijana, przez co wiele niebezpiecznych substancji dostaje się do wnętrza silnika, zakłócając jego pracę. Dlaczego filtry są tak ważne i jak może wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Filtry oleju – dlaczego są ważne?

Dla zrozumienia, dlaczego filtry oleju są tak istotne, należy przybliżyć ich rolę. Ich zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, filtracja oleju silnikowego. W ten sposób jednostka napędowa jest chroniona przed wieloma niebezpiecznymi cząsteczkami, które mogą wpływać negatywnie na jego pracę.

Co wychwytują dobrze dobrane filtry oleju? Będą to m.in.:

  • zanieczyszczenia z powietrza,
  • resztki paliwa,
  • cząsteczki wody i sadzy,
  • opiłki metali i ścier metalowy,
  • zanieczyszczenia powstałe w wyniku montażu silnika.

Filtry działają na przestrzeni długiego czasu – ich początkowy brak może być niezauważony, co nie zmienia jednak faktu, że w dłuższej perspektywie będzie negatywnie wpływał na pracę silnika.

Jak dobrać filtr oleju?

Najczęściej stosuje się modele fabryczne, jednak nie zawsze okazują się one opcją dostępną cenowo – są po prostu dość drogie. Właśnie dlatego lepiej jest wybrać rozwiązania, które sprawdzą się równie dobrze, a może i lepiej, kosztując jednocześnie mniej. Na co warto tutaj zwracać uwagę?

  • Stopień dokładności filtracji – cecha ta określana jest przede wszystkim przez strukturę medium filtracyjnego. Tutaj można wyróżnić trzy opcje – standardowe, kompozytowe i syntetyczne. Pierwsze z nich posiadają najgorsze właściwości, jednak kosztują najmniej. Kompozytowe opcje są już dużo lepsze, jednak najlepiej wybrać rozwiązania syntetyczne, gdyż radzą sobie nawet z bardzo niewielkimi cząsteczkami, blokując ich drogę.
  • Rodzaj oleju silnikowego – tutaj syntetyczne oleje są najgroźniejsze dla filtrów. Najlepiej wybierać opcje mineralne, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Zasada jest prosta – im bardziej syntetyczny olej, tym silniejszy filtr trzeba zakupić.
  • Powierzchnia medium filtracyjnego – im większa, tym lepszy poziom filtracji. Tutaj warto postawić na filtry o kształcie plisy ułożonej gwieździście. Zwiększa to powierzchnię konstrukcji.
  • Obudowa – uszkodzenia mechaniczne też mogą zaszkodzić filtrowi, przez co ważne, aby był stworzony z wytrzymałych materiałów, które odporne są na wysokie temperatury i uderzenia.

Jak widać, filtry oleju mają wiele różnych cech, na które trzeba spojrzeć przed ich wyborem. Warto dobrać je odpowiednio i dobrze o nie dbać, aby zachować sprawność silnika na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here