Pompy ciepła kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem. Nie oznacza to wcale, że nie mogą być wykorzystywane w starszych domach. Czy taka decyzja będzie się opłacać? I o jakie sprawy należy wcześniej się zatroszczyć? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na montaż.
Pompa ciepła w starym budownictwie – o czym pamiętać?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące energię zgromadzoną w środowisku. Jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ jej praca nie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Do zalet należy także oszczędna eksploatacja i prosta obsługa. Wszystko to powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na uwzględnienie pompy ciepła w projekcie budynku.
Co z użytkowanymi, starszymi domami? Przedsięwzięcie jest jak najbardziej możliwe do realizacji. Przed dokonaniem decyzji, należy jednak przemyśleć jego opłacalność. Kluczowy jest tutaj współczynnik COP (Coefficient Of Performance), czyli stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im wyższy, tym efektywniejsza jest praca pompy ciepła. Wydajność pompy ciepła wymaga przeanalizowania również wielu innych czynników. Dlatego najlepiej zdecydować się na audyt energetyczny przeprowadzony przez specjalistów.
Termomodernizacja przed montażem pompy ciepła
Na efektywną pracę pomp ciepła wpływają m.in. straty ciepła wynikające ze szczelności budynku. Nowo powstające domy powstają zwykle w ten sposób, aby je minimalizować. Szczelna powłoka budynku, a także odpowiedni dobór drzwi i okien zmniejszają zapotrzebowanie na energię, zwiększając opłacalność inwestycji. Dlatego, w przypadku starszych domów, przed montażem pompy ciepła, warto przeprowadzić termomodernizację. Miejsca, które wymagają zabezpieczenia to m.in.:
-
połać dachowa (ucieka przez nią nawet 25-30% ciepła),
-
ściany i narożniki,
-
okna i drzwi.
Dopiero po przeprowadzeniu kompletnej termomodernizacji należy przejść do wyboru urządzenia, które będzie w stanie skutecznie i oszczędnie ogrzać dom.
Dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła
Przy modernizacji systemu ogrzewania istotny jest dobór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła. Ze względu na to, że pompy solanka-woda pobierają energię z gruntu, wymagają przeprowadzenia prac ziemnych. Jest to zaś zarówno dość kłopotliwe, jak i generuje wyższe koszty. Dlatego w starszych budynkach stosuje się zwykle pompy typu powietrze-woda, które pobierają energię z powietrza oraz przekazują ją do wody krążącej w systemie grzewczym.
Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda zapewniają ogrzewanie i chłodzenie, a także przygotowują ciepłą wodę użytkową. Do wyboru masz urządzenia typu split (składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej) lub monoblok (wszystkie elementy są zintegrowane w jednej obudowie). Monoblokowe pompy mogą być dodatkowo przeznaczone do montażu zewnętrznego lub wewnętrznego. Najistotniejsza jest w tym przypadku wielkość działki – jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią na zewnątrz budynku, lepszy będzie montaż wewnętrzny (np. w pomieszczeniu technicznym).
Czy pompa ciepła w starym domu będzie się opłacać?
Opłacalność pompy ciepła wynika przede wszystkim z jej dopasowania do specyfiki budynku. Instalacja urządzenia w starym domu może zatem przynieść korzyści ekonomiczne. Warto jednak ograniczyć wcześniej straty ciepła, a także znaleźć urządzenie, które zapewni maksymalną efektywność w określonych warunkach.
Inwestycja w termomodernizację i pompę ciepła może wydawać się dość kosztowna. Wydatek zwróci się jednak, kiedy spadną opłaty związane z ogrzewaniem. Aby opłacalność była jeszcze większa, można też zdecydować się na panele fotowoltaiczne, które będą współpracować z systemem grzewczym. Atrakcyjne dofinansowania (np. program Czyste Powietrze) pozwolą zaś zmniejszyć koszty przedsięwzięcia.
Znajdź pompę, która zapewni wydajne i oszczędne użytkowanie
Pompa ciepła w starym budynku zapewni efektywne, ekologiczne i oszczędne ogrzewanie. Długa żywotność urządzeń sprawia, że to inwestycja na lata. Modernizacja podniesie też wartość nieruchomości, co ma znaczenie podczas sprzedaży. Aby uzyskać taki efekt, należy jednak wiedzieć, która pompa ciepła będzie odpowiednia w Twoim przypadku. Skorzystaj w tym celu z bezpłatnego programu doboru od renomowanego producenta Stiebel Eltron. Wystarczy wypełnić krótki formularz, aby uzyskać ofertę od fachowego instalatora. Skrojona na miarę oferta to sposób na znalezienie najlepszego rozwiązania.